logo
You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.
Number of visits:: 15260x
Language: Česky Slovensky
0 ($ 0/serving)
90 minutes
5 servings
ObtížnostObtížnost

    Each serving contains 100 g

  • Energy 0 kJ (0 kcal) 0 %
  • Sugar 0 g   0 %
  • Fats 0 g   0 %
  • Saturates 0 g   0 %
  • Sodium 0 g   0 %
  • % recommended daily amount for adults (Everything about GDA)

  • Curry chicken with pasta
    video

    Curry chicken with pasta

    Well known sauce with pasta, which according to our video can handle even absolute beginner.

    1 serving $ 0.82


     14973    90 minutes
  • Luxury onion soup
    video

    Luxury onion soup

    This surprisingly simple soup is also served in the most expensive restaurants, where it costs thirty times more than the production price is. The recipe is really so simple that it can handle even smart kid. |To get a full taste of cheese rolls, serve this soup always hot. |If you do not have broth, use 2-3 broth cubes, vegetarians certainly prefer vegetable broth. |You can make cheese rolls in advance. In a suitable container or plastic bag they will last for several weeks.

    1 serving $ 0.27


     19171    35 minutes
  • Simple French potatoes
    video

    Simple French potatoes

     


     15260    90 minutes
  • Potatoes in their skin
    video

    Potatoes in their skin

    Is it still far to payment and you want to make a healthy food? Then you go for this recipe! | It is not only done very quickly, but this dish is full of vitamin C because of parsley and chives ... | Nutritionists advisers nod in agreement over this dish because it consits of an appropriate ratio of trace elements. | If you want to save even more, simply peel the potatoes and from the resulting potato broth, you can cook a garlic soup.

     

    1 serving $ 0.27


     17910    20 minutes
  • Quick vegetable sauce
    video

    Quick vegetable sauce

    Certainly it is not necessary to introduce this sauce. Here's the instructions how to add a caramel flavor. | This sauce is traditionally served with dumplings and cranberries.

    1 serving $ 0.23


     15692    30 minutes
  • Fruit cupcakes
    video

    Fruit cupcakes

    Fruit cupcakes according to video tutorials can handle even a beginner. They will be much cheaper than the store-bought, and it will contain fruit exactly you like.

    1 serving $ 0.09


     16843    2 hours
  • Home farmhouse bread
    video

    Home farmhouse bread

    Also annoys you when you buy a bread, bring it home, and it is actually inedible?  ... Or weather there is still some in a shop, when in the evening after working all day you go buy one. And if you already have it and it is so so good, then the second or third day you eat it with self-denial? This inspired us to add this great recipe. It will be delicious for a week, but anyway it will not last for so long as you will not resist and bake more ... | In this recipe we have received many comments on the quantity of water. Some write that water is too much, others that is not enough. Much depends on how the flour is stored, from what manufacturer, etc.. Therefore, always add water gradually! |

    First day keep it covered with a cloth, and then, as usual ... |

    If you want bread without sunflower seeds, simply omit it. |

    The more you want the bread soft, make the dough thinner and vice versa.

    1 serving $ 0.09


     16259    150 minutes
  • Homemade chocolate quark dessert
    video

    Homemade chocolate quark dessert

    Why buy expensive and sugary quark dessert when you can prepare it at home for a few bucks? |

    Next time let your children prepare this quark dessert. They will be delighted and will certainly learn something.

    1 serving $ 0.23


     19572    5 minutes
  • TRISTAR RK 6112 - rice cooker review

    TRISTAR RK 6112 - rice cooker review

    Is a rice cooker helpful or is it useless? Which one to buy, and what to look for? |

    This product was described only because we like the ratio of price and performance. We are not advertising this product, take this article as a practical transmission of our experience with a specific product. The product was tested without any furter intention.

    1 serving $ 0.18


     32620    25 minutes
  • Mexican pork
    video

    Mexican pork

    This dish is a little bit spicy, but surprisingly tasty even for some older children. It is done quickly and relatively cheap. Mainly men love it. | 

     

    This dish is delicious with potatoes, but if someone may prefer dumplings...

    1 serving $ 1.14


     16148    30 minutes
  • Indian chicken
    video

    Indian chicken

    Excellent and fast dish that can be served with anything. You can also experiment and add some more different vegetable.

    1 serving $ 0.5


     16286    45 minutes
  • Homemade juicy hamburger
    video

    Homemade juicy hamburger

    This homemade burger tastes great and it overwhelms all kinds of burgers sold under the same name. After you taste this hamburger, you will not compare it with the one you have been eating in fastfoods! |

    Of course, you expect it will be good, but you will be surprised by the excellent taste. This hamburger is really worth trying and you will never go to fastfood again. In addition, the portions are really big. |

    Remember that the meat must rest not only before but also after cooking. |

    Best burgers in New York is supposedly prepared from a mixture of meat from the ribs and neck. Fat also plays a role, as it is characterized by a strong beef flavor. |

    Predecessor of hamburger was a tartare steak - bits of ground meat mixed with spices, onion and egg, which is served raw. And thence its name comes from. German port city of Hamburg  traded with a raw meat. Later, someone thought about roasting this meat and hamhurger was born.

    1 serving $ 1.91


     20089    15 minutes
  • Home made white yogurt
    video

    Home made white yogurt

    Yogurt is very easy to make. In addition,it  will be much cheaper than the store-bought. | 

     

    All items must be sterilized - rinsed in hot water of at least 80°C. Although it is not true sterilization, but just for this purpose is enough. This is not just for jars and a lids, but also all other gadgets that come into contact while making ​​yogurt. | 

     

    Nutrient culture - a yogurt that we use is a key ingredient. Therefore, choose it very carefully. | 

     

    As a yogurt maker may serve any space which keeps temperature in the range of 39 to 41°C.  Some chefs and cooks use for this purpose an electric oven.

    1 serving $ 0.14


     16915    20 minutes
  • Mushrooms stuffed with blue cheese
    video

    Mushrooms stuffed with blue cheese

    Quick, healthy and cheap food that handles everyone. | This dish is ideal to serve with potatoes or mashed potatoes.

    1 serving $ 0.64


     12891    30 minutes
  • True pub goulash
    video

    True pub goulash

    How to cook true pub goulash without MASOX and glutamate? It's very simple.

    1 serving $ 1.45


     16046    120 minutes
  • Mashed peas
    video

    Mashed peas

    Some people do not like it, but there are also soma who love it. It is a very simple recipe with a guaranteed result and it is prepared for few bucks. | If you're not a vegetarian, you can serve it with a sausage. But even with bread mashed peas is excellent.

    1 serving $ 0.23


     18203    40 minutes
  • Pork with dumplings and sauerkraut
    video

    Pork with dumplings and sauerkraut

    This is one of the most famous dishes. Have you not cooked yet? According to this recipe is really a snap! The hardest thing for us was to make comprehensible instructions so that it can understand even the one who cook for the first time. It took almost 100 hours to prepare this recipe.

    1 serving $ 1.27


     12887    2 hours
  • Coleslaw salad
    video

    Coleslaw salad

    Excellent, very quick and healthy salad that will handle everybody.

    1 serving $ 0.09


     13679    5 minutes
  • Homemade pork jelly
    video

    Homemade pork jelly

    You can make any jelly you can want, or use only ingredients you want.

    1 serving $ 0.27


     22148    2 hours
  • Classic Spanish rolls
    video

    Classic Spanish rolls

    Precise and detailed written recipe that can handle according to our videorecipe quite brilliantly! |Spanish rolls are excellent with rice and dumplings.

    1 serving $ 1.41


     20214    80 minutes